Rudarsko-topioničarski basen Bor (na krajnjem istoku Srbije) jedini je proizvođač bakra, zlata i srebra u zemlji. Svi proizvodi su berzanski i njihov kvalitet, potražnja, cene i uslovi trgovanja uređeni su pravilima koja propisuju svetske berze obojenih metala. Tamo se duže od 100 godina kopa i topi ruda bakra, a u borskoj topionici proizvode se katodni bakar i plemeniti metali visokog kvaliteta.

Bakar je veoma važna sirovina i, kao osnova teške industrije i ekonomije, biznis s bakrom državi donosi više stotina miliona dolara godišnje. Otuda je proizvodnja bakra sa potencijalima i velikim prirodnim resursima strateški važna za razvoj srpske privrede, a kao veliki potencijal za ekonomski prosperitet vide ga i zemlje u okruženju.

Istraživanja rudnog potencijala u Boru i okolini, a posebno unapređenje tehnologije prerade ruda – od velikog su značaja za budućnost. Profesori, studenti i istraživači Tehničkog fakulteta u Boru bitna su karika u lancu pouzdane procene načina i kvaliteta korišćenja i eksploatacije ovih ruda.

Zato je ovom fakultetu pomogla i Evropska unija (EU) u okviru podrške visokoškolskom obrazovanju. Pored rekonstrukcije zgrade i znatnog proširenja prostorija, fakultet je dobio i opremu za hemijske i metalurške analize, vrednu 600.000 evra. Time je studentima, profesorima i istraživačima omogućeno da izvode kompleksne eksperimente i da naučenu teoriju primene u praksi. Nova oprema podigla je kvalitet nastave i omogućila izradu kvalitetnijih naučnih i istraživačkih radova.

Na Tehničkom fakultetu nastava se izvodi na osnovnim, diplomskim i doktorskim studijama za oko 1200 studenata na četiri odseka: Rudarsko inženjerstvo, Metalurško inženjerstvo, Tehnološko inženjerstvo i Inženjerski menadžment.

Nova oprema podigla je kvalitet nastave i koristi se za izradu završnih radova, master radova i doktorskih disertacija. Takođe, stvorene su i brojne mogućnosti studentima i profesorima da poboljšaju kvalitet osnovnih i primenjenih istraživanja, što dovodi do veće saradnje sa obrazovnim i naučnim institucijama, kao i sa privredom.

Visoko sofisticirana oprema omogućila je izvođenje savremenih i preciznih analiza u oblasti hemijskog i metalurškog inženjerstva kao i sprovođenje primenjenih naučnih istraživanja. Oprema koja je instalirana u Boru uključuje: simultani diferencijalno-skenirajući kalorimetar sa termo-gravimetrijskom analizom, skenirajući elektronski mikroskop sa energetsko disperzivnim spektrometrom, plazma-optički emisioni spektometar, skenirajuće-sondni mikroskop i drugo.

Diplomirani studenti Tehničkog fakulteta u Boru zapošljavaju se u rudnicima, flotacijama, topionicama, elektrolizama, livnicama, zlatarama, firmama za termičku obradu, kao i drugim metalurškim kompanijama, hemijskim kompanijama, kompanijama za zaštitu životne sredine, konsultantskim kompanijama u Srbiji i svetu. Fakultet nastoji da diplomirani studenti budu stručnjaci istog ranga kao i inženjeri sa drugih evropskih univerziteta, a ova oprema im pomaže u ostvarenju tog cilja.

***

EU je kroz saradnju sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja realizovala donaciju vrednu 30 miliona evra, kojom je unapređena infrastruktura na 27 fakulteta u okviru pet državnih univerziteta u Srbiji. Donacijom je kupljena i savremena oprema za laboratorije, istraživačke i studentske kabinete u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Kraljevu, Novom Pazaru, Boru, Vrnjačkoj Banji, Čačku i Leskovcu.

Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, Evropska unija donirala je za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja, obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju.