„Zahvaljujući postojanju ovakve laboratorije sa najsavremenijom opremom, edukovano je desetine naučnika, saradnika i istraživača, koji su sada bili angažovani za testiranje pacijenata na SARS koronavirus”, kaže Tatjana Jevtović Stoimenov, redovni profesor i šef Laboratorije za funkcionalnu genomiku i proteomiku Naučnoistraživačkog centra Medicinskog fakulteta u Nišu.

„Ova laboratorija je napravljena i opremljena zahvaljujući projektu HETIP, koji je finansirala Evropska unija”, istakla je profesorka.

Uz podršku EU, koja veliku pažnju posvećuje ulaganju u sektor obrazovanja, pre nekoliko godina urađena je kompletna rekonstrukcija laboratorije od 200 kvadratnih metara, završeni su unutrašnji radovi, hidro, mašinske i elektro instalacije, a nabavljen je i neophodan nameštaj.

„Opremanje ovakve laboratorije bilo je značajno, pre svega, za razvoj nauke, modernizaciju istraživanja, edukaciju mlađih kadrova, odnosno za edukaciju studenata osnovnih integrisanih i doktorskih akademskih studija”, navodi profesorka Jevtović Stoimenov, koordinatorka projekta.

Projekat unapređenja visokoškolskog obrazovanja (EU HETIP) zajednički je projekat Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Evropske unije (EU), za čiju je implementaciju EU obezbedila 30 miliona evra iz pretpristupnih fondova Evropske unije (IPA).

Za Medicinski fakultet u Nišu je, preko projekta EU HETIP, Evropska unija izdvojila 800 hiljada evra. Dodatna sredstva su iskorišćena i za obnovu Univerzitetske biblioteke „Nikola Tesla” i Informacionog centra JUNIS.

Foto: Dragan Ilić, Centar za biomedicinu

Oprema koja je nabavljena u okviru infrastrukturnog projekta HETIP 2010. za Medicinski fakultet u Nišu:

protočni citometar, Beckman Coulter; MALDI-TOF Mass Spectrometer, Brucker; laminar za ćelijsku kulturu; fluorofotometar, Schimadzu; MCE-202 MultiNA jedinica za elektroforetsku analizu DNK/RNK, Schimadzu; Biospec-Nano, Schimadzu; DNK pyrosekvenator, Roche; Gel dokumentacioni sistem, VILBER LOURMAT; uređaj za ultračistu vodu, Human power integrate III; zamrzivač, -82 °C; autoklav AES 75, Raypa, Španija; mašina za laboratorijsko posuđe, SteelCo Spa., Italija; ledomat, FIOCCHETTI model BF 80 za ljuspice; laboratorijski pH metar, Qis, Holandija; analitička vaga, Radwag, Poljska; digestor TKD150, Alpet Srbija; automatski ELISA WASHER, BIO-TEK, Instruments Inc. USA.

Prema rečima ove profesorke, podrška EU obrazovanju kroz taj projekat ima pozitivne efekte i danas – nekoliko godina kasnije, kada se svet suočava sa pandemijom i velikim izazovom, značaj izgradnje i opremanja ove laboratorije ogleda se dodatno u mogućnosti da se znanje školovanih kadrova i svi raspoloživi resursi iskoriste u borbi protiv virusa kovid 19.

Kada je reč o borbi protiv kovida 19 u Srbiji, važno je podsetiti da je Evropska unija obezbedila 93 miliona evra hitne podrške Srbiji u borbi protiv koronavirusa.

***

EU je kroz saradnju sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja realizovala donaciju vrednu 30 miliona evra, kojom je unapređena infrastruktura na 27 fakulteta u okviru pet državnih univerziteta u Srbiji. Donacijom je kupljena i savremena oprema za laboratorije, istraživačke i studentske kabinete u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Kraljevu, Novom Pazaru, Boru, Vrnjačkoj Banji, Čačku i Leskovcu.

Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, Evropska unija donirala je za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja, obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju.