Krov zgrade Rektorata Univerziteta u Beogradu, kada je sagrađen, bio je najviša tačka u tadašnjem Beogradu. Tu je napravljena staklena osmatračnica, koja je u zemljišnim knjigama opisana kao „tačka koja se izdiže 120 stopa iznad trga i pruža najlepši vidik na Beograd i okolinu”. U njoj je čitavog dana sedeo osmatrač, koji bi trubom upozoravao vatrogasce na požar, sve do 1919. godine, kada je u Beogradu zazvonio prvi telefon, pa je takvo dojavljivanje postalo prevaziđeno.

Zdanje je izgrađeno između 1857. i 1863. godine, prema projektu češkog arhitekte Jana Nevole, a donator gradnje kapetan Miša Anastasijević poklonio je zgradu svojoj domovini u obrazovne svrhe. Univerzitet u Beogradu postoji već 160 godina, a ovde je smešten Rektorat Univerziteta i deo Filološkog fakulteta.

U visini prvog sprata, simetrično postavljeni sa obe strane glavnog ulaza, nalaze se ukrasi na fasadi: skulpture „Apolon sa lirom” i „Minerva sa kopljem i štitom”. Skulpture su delo nepoznatog autora, a simboličnim značenjem aludiraju na umetničku, obrazovnu i naučnu namenu ove građevine.

Prvu ozbiljniju rekonstrukciju fasade i krova zgrade Rektorata, obnovu prozora na zdanju i izgradnju panoramskog lifta za pristup osobama sa invaliditetom finansirala je Evropska unija iznosom od milion evra. Radovi su završeni 2015. godine, kada je od napuštenog tavanskog prostora zgrade napravljena i opremljena moderna učionica površine 200 kvadrata.

Kapetan Mišino zdanje, kako se zgrada zove po dobrotvoru, pod zaštitom je države. Obnova fasade i rekonstrukcija zgrade rađena je uz stalni nadzor stručnih institucija koje brinu o očuvanju autentičnosti i specifičnosti izgleda zgrade.

U okviru podrške unapređenju visokoškolskog obrazovanja u Srbiji, EU je, pored obnove zgrade Rektorata, kupila savremenu naučnu opremu i finansirala dodatne građevinske radove na 27 fakulteta svih pet državnih univerziteta u Srbiji. U projekat su bili uključeni fakulteti iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca, Kraljeva i Novog Pazara.

Unapređenje kvaliteta studiranja u Srbiji sprovedeno je u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Kvalitetniji uslovi na fakultetima služe kao podstrek inovatorima, ali i kao generator lakšeg zapošljavanja. Moderna, višenamenska nastavna oprema, kao pomoć Ministarstvu da poboljša naučne i tehničke inovacije i naučna istraživanja, unapređuje praktične veštine i stručnost studenata u Srbiji.

Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, EU je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju itd.