Prema popisu stanovništva iz 1866. godine, u Srbiji je bilo pismeno manje od pet odsto stanovnika. Naročito malo pismenih bilo je u selima – 1,5 odsto. U gradovima tog vremena pismen je bio tek svaki četvrti stanovnik. Tih godina u Srbiji postojalo je oko 80 škola, a obrazovanje je trajalo šest godina.

U Priboju, na zapadu Srbije, prva osnovna škola otvorena je pre 140 godina, a danas nosi ime srpskog pesnika Branka Radičevića. To je najstarija škola u ovom gradu, osnovana još 1888. godine, i među prvih je deset osnovnih škola (nakon Beograda, Požarevca i Ostružnice) koje su u Srbiji osnovane u 19. veku.

Ovaj deo Srbije odškolovao je brojne naučnike, umetnike i umne ljude, ali i vrhunske sportiste. Kako je, osim obrazovanja, važno voditi računa o pravilnom vaspitanju i zdravlju dece, za čiji je pravilan rast neophodna fizička aktivnost – pored ove vremešne pribojske škole izgrađena je sala za fizičko.

Novi sportski objekat izgrađen je sredstvima Evropske unije (EU) i danas omogućava deci da se uspešno bave sportom i neguju zdrave stilove života. Nadmetanje u košarci, fudbalu, rukometu, atletici, zabavljanje tokom igranja stonog tenisa ili „između dve vatre” – samo su neke od mogućnosti koje sada ima 430 osnovaca iz Priboja na časovima fizičkog vaspitanja. A nakon sporta – čekaju ih čiste i uredne svlačionice, renovirani toaleti i kabine sa tuševima.

„Nakon 30 godina, naša fiskulturna sala je kompletno renovirana, tako da đaci i nastavnici imaju sve uslove da se nastava fizičkog odvija u adekvatnim i bezbednim uslovima i u skladu sa preporukama nadležnih republičkih institucija”, rekao je Branko Cincović, direktor škole.

Foto: EU PRO

I zaista, kada pogledate slike „pre” i „posle”, jasno je da u fiskulturnu salu nije ulagano decenijama. Osim što je pređašnji izgled ove sale bio isuviše siv i tužan, gotovo da nije postojao sportski rekvizit koji bi deca mogla koristiti, a nova sala – opremljena i okrečena, u kojoj ne otpada malter – znatno je bezbednija za učenike i nastavnike.

Za novi izgled ove fiskulturne sale zaslužna su sredstva Evropske unije (EU), koja je, preko razvojnog programa EU PRO, opredelila skoro 77.500 evra. Renovirani su fasada, svlačionice i toaleti, obnovljeni stolarija i enterijer, popravljeni plafoni i podovi. Nova fiskulturna sala sada pruža sve uslove za bavljenje sportom i rekreacijom. Opština Priboj učestvovala je u radovima donirajući 18.000 evra. Tako je skoro 95.500 evra uloženo kako bi deca mogla da odrastaju zdravo i da stiču dobre, sportske navike.

Više od 300 osnovnih i srednjih škola renovirano je, opremljeno i modernizovano sredstvima EU, a to je važno i za obrazovanje, ali i za dalji razvoj karijere mladih. Ko zna – možda svi budemo nagrađeni kad otkrijemo da baš u Priboju upravo ovakvu fiskulturnu salu u školi očekuje neka nova sportska zvezda, poput Amele Terzić, atletičarke rodom iz Priboja, koja je osvojila nekoliko juniorskih i seniorskih zlatnih medalja na evropskim šampionatima u atletici!

Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, EU je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju itd.