Brzina kojom se proizvodnja, tehnologija i primene inovacija u svetskoj ekonomiji odvijaju nekada se merila decenijama, pa godinama, a u poslednje vreme do naglih promena dolazi i za nekoliko dana. Jedan uspešni inženjer iz Malezije šaljivo tvrdi da je svet toliko ubrzao tržišnu produkciju da, ukoliko bi kupio automobil u Londonu i krenuo do rodnog Kuala Lumpura (više od 14.000 km) – čim bi parkirao ispred kuće, već bi trećina delova ugrađenih u vozilo bila zastarela.

Moderna industrija već godinama počiva na mehatronici – multidisciplinarnoj inženjerskoj disciplini koja predstavlja kombinaciju elektrotehnike, računarstva, mašinstva i automatskog upravljanja. Mehatronički pristup u projektovanju ima cilj da konačni proizvod bude bolji od sume pojedinačnih komponenti.

U mehatroničke proizvode spadaju kućni uređaji (mašine za pranje veša, mikseri, fotoaparati, automatski usisivači), automobili (ABS sistem za kočenje, aktivno vešanje, centralna brava), bespilotne letelice, CNC mašine, liftovi, pokretne stepenice, roboti za zavarivanje itd.

U Tehničkoj školi u Pirotu već se godinama uspešno školuju za obrazovni profil tehničar mehatronike. Ova škola je od 1971. do danas odškolovala više od 11.000 učenika u tri područja rada: mašinstvo i obrada metala, elektrotehnika i saobraćaj.

„Mehatronika je spoj elektronike, mašinstva i informacionih tehnologija. Veći deo nastave u okviru ovog obrazovnog profila odvija se u specijalnim laboratorijama. Učenici stiču znanja i veštine u režimu simulacije korišćenjem računara i kvalitetnog softvera i na realnim uređajima bezbednim za rad i učenje. Savremeni proizvodni procesi u raznim granama industrije nezamislivi su bez primene robota”, poručuju iz ove škole.

Učenici obrazovnog profila tehničar mehatronike i njihovi nastavnici u februaru 2021. provešće desetodnevnu stručnu praksu u Sloveniji, zahvaljujući projektu „Skill me for future”, koji je deo programa „Erazmus plus” za Srbiju. Projekat je namenjen povećanju mobilnosti učenika i studenata, a finansira ga Evropska unija sredstvima od 30.000 evra.

Mladi pirotski mehatroničari praksu će obavljati u mestu Škofja Loka, u slovenačkoj kompaniji „Mobilia Plus”, koja je regionalni distributer japanske multinacionalne kompanije SMC. Ova kompanija jedna je od najvećih svetskih firmi u proizvodnji mehatronske opreme.

Stručna obuka učenika obuhvatiće praktične treninge iz hidraulike, pneumatike, elektroupravljanja proizvodnim sistemima i upravljanja PLC kontrolerima. Slovenačka firma jedna je od brojnih predstavništava korporacije SMC, koja posluje u 83 zemlje u svetu. Bave se proizvodnjom avio-komponenti, pneumatskih i kompleksnih mehatroničkih sistema.

Deo stručne obuke obavljaće se na engleskom jeziku, a pored slovenačkih stručnjaka, sa učenicima iz Pirota radiće i brojni eksperti iz država širom Evrope. Tehnička škola prvi put učestvuje u ovakvom projektu, a namera im je da na ovaj način prošire perspektivu za buduću saradnju sa srodnim institucijama u Evropskoj uniji.

Pirot se nalazi na jugoistoku Srbije, u pograničnom prostoru prema Bugarskoj. Pre više od dve decenije u ovom kraju poslovali su neki od najvećih privrednih giganata nekadašnje Jugoslavije, a danas su od većih kompanija u gradu industrija pneumatika „Tigar Mišelin”, metalna industrija „D Company” i fabrika „Miroljo”. Razvojem privatnog sektora, posebno u sektoru proizvodnje industrijskih i auto-komponenti, proizvodni profili koje školuje pirotska škola veoma su traženi. Prema podacima Privredne komore, oko 80 odsto zaposlenih u privatnim kompanijama tih segmenata proizvodnje u Pirotskom okrugu odškolovalo se u Tehničkoj školi.

***

Podrška Evropske unije reformi srednjeg stručnog obrazovanja

Reforma srednjeg stručnog obrazovanja počela je 2003. godine. Cilj reforme je razvoj stručnog obrazovanja zasnovanog na potrebama privrede i tržišta rada. Podrška EU usmerena je na jačanje institucionalnih kapaciteta za razvoj i primenu modernih nastavnih planova i programa, unapređivanje upravljanja srednjim stručnim obrazovanjem, razvoj i primenu koncepta završnih i maturskih ispita u srednjem stručnom obrazovanju i podršku razvoju nacionalnog okvira kvalifikacija. Unapređen je i modernizovan rad srednjih škola iz oblasti poljoprivrede, proizvodnje i prerade hrane, medicine, mašinstva, građevinarstva, geodezije i elektrotehnike, obrade i prerade drveta, turizma i ugostiteljstva itd.

Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, Evropska unija donirala je za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja, obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju.